Usługi osuszania prowadzimy w całej Polsce.

Telefon Alarmowy +48 530 610 610

Przyczyny Wilgoci w Domu

Opublikowano w Aktualności CONDENSA

Czy w swoim domu spotkaliście się kiedykolwiek z parą na oknach, pleśnią na ścianach czy wilgotnymi ścianami? To oznaki wilgoci w domu. Samo wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy. Trzeba określić przyczynę powstania wilgoci i ją usunąć. Następnie osuszyć pomieszczenia na przykład wykorzystując specjalny osuszacz powietrza lub inne skuteczne metody osuszania budynków oraz zniwelować powstałe szkody.

 

 

Podciąganie Kapilarne

Aby zwalczyć wilgoć w domu należy dobrze zidentyfikować przyczyny powstawania pleśni na ścianach, pary na oknach czy wilgotnych ścian. Jedną z przyczyn może być podciąganie kapilarne, które występuje szczególnie w starszych budynkach i wynika ze złego wykonania izolacji poziomej. W tym przypadku woda pochodząca z wód gruntowych przemieszcza się w murze ku górze porami (kapilarami). Wilgoć powstała na skutek podciągania kapilarnego może objawiać się m.in. w postaci: zbutwiałych listw podłogowych, wilgotnych ścian u dołu do około 1,5 m w paśmie poziomym, wilgoci wokół krawędzi podłogi betonowej, pleśni na zimnych powierzchniach, plamach wilgoci lub wykwitach na obmurówce komina.

Zalane Mieszkanie  

Inną przyczyną powstania wilgoci w domu jest zalanie przez sąsiadów lub podtopienie przez powódź. W tym przypadku kluczowe jest dokładne osuszenie pomieszczeń na przykład za pomocą osuszacza powietrza. Przyczyną wilgoci w domu może też być kondensacja pary wodnej, która wynika ze złej wentylacji pomieszczeń. Para wodna osadza się na ścianach i jeśli nie będzie miała ujścia na zewnątrz zacznie wnikać w mury.

Wilgoć Budowlana

Również niedostateczne osuszenie budynku po tzw. robotach mokrych, jak na przykład tynkowanie czy wykonywanie wylewek betonowych może później skutkować pleśnią na ścianach.

Położenie Geograficzne

Kolejną przyczyną powstawania wilgoci jest położenie budynku przy ośrodkach generujących wilgoć, np. : jeziora, rzeki, lasy, doliny. Jeśli w tych okolicach nie ma cyrkulacji powietrza, wilgoć przedostaje się do budynku i zaczyna wyrządzać szkody.

Wniosek jest jeden – lepiej nie dopuszczać do powstawania wilgoci w domu, a jeśli już mamy z nią do czynienia szybko znaleźć przyczynę i ją zlikwidować.

Opracowanie: Zespół Condensa.pl, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Tags: wilgoć w domu przyczyny wilgoci w domu wilgoć w budynku