Usługi osuszania prowadzimy w całej Polsce.

Telefon Alarmowy +48 530 610 610

Rodzaje Osuszaczy Powietrza

Opublikowano w Aktualności CONDENSA

Kłopoty z wilgocią w domu? Zalane pomieszczenia? O pomoc w osuszeniu wilgotnego budynku warto zwrócić się do firm wynajmujących osuszacze powietrza. Zapewne doradzą jak pozbyć się przyczyny i jaki rodzaj osuszacza powietrza wybrać w konkretnym przypadku.

 

Wśród najpopularniejszych rodzajów osuszaczy powietrza możemy wyróżnić: osuszacze kondensacyjne, osuszacze absorpcyjne i osuszacze przemysłowe. Jakie są ich wady i zalety?

Osuszacz kondensacyjny

Osuszacz kondensacyjny jest wyposażony w kompresor oraz wentylator, którego zadanie polega na zasysaniu wilgotnego powietrza. Jest ono schładzane w chłodnicy. W wyniku procesu kondensacji para wodna zmienia stan skupienia i w postaci wody zbierana jest w zbiorniku. Następnie osuszone powietrze przepływa na nagrzewnicę i jest wydmuchiwane na zewnątrz. Jego temperatura po opuszczeniu osuszacza kondensacyjnego jest o kilka stopni wyższa niż była przed rozpoczęciem procesu.

Osuszacz kondensacyjny jest wydajny tylko przy wysokich temperaturach pomieszczeń, w których jest używany. Do jego wad można też zaliczyć dużą wagę i stosunkowo dużą głośność pracy w porównaniu na przykład z osuszaczem absorpcyjnym. Do zalet osuszacza kondensacyjnego zaliczyć można na pewno odporność na zanieczyszczenia.

Osuszacz absorpcyjny

Osuszanie absorpcyjne polega na usunięciu wody z zawilgoconych pomieszczeń i materiałów przez otaczające je suche powietrze. Uzyskuje się je dzięki zastosowaniu osuszacza absorpcyjnego ze środkiem absorbującym wodę (np. żelem silikonowym, krzemionkowym lub chlorkiem litu). Osuszacz absorpcyjny składa się z obrotowego bębna (rotora), wentylatora, nagrzewnicy powietrza, filtra, obudowy oraz osprzętu. 

Urządzenie pochłania wilgotne powietrze z pomieszczenia, aby następnie je podgrzać i wydmuchać już jako suche z powrotem do pomieszczenia. Powietrze, które opuściło osuszacz absorpcyjny ponownie nasyci się parą wodną i cykl zostanie powtórzony. Zebraną w ten sposób wilgoć odprowadza się na zewnątrz, a cały proces powtarza się aż do całkowitego osuszenia zawilgotniałego pomieszczenia.

Osuszacz absorpcyjny charakteryzuje się stałą wydajnością bez względu na temperaturę i wilgotność. Dzięki zastosowaniu osuszacza absorpcyjnego powietrze osusza się bez jego schładzania nawet w temperaturze poniżej 0°C. .

Jak dobrać osuszacz powietrza?

Przy doborze osuszacza powietrza wskazane jest skontaktowanie się ze specjalistą od osuszania budynków. Ponieważ zdaża się że przy doborze osuszacza trzeba wykonać profesjonalne pomiary narzędziami których nie posiadamy. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję że osuszacz będzie działał skutecznie oraz przez długi okres czasu.

Opracowanie: Zespół Condensa.pl, Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Tags: rodzaje osuszaczy osuszacze powietrza jaki osuszacz powietrza jakdobrać osuszacz powietrza